Утворення нових слів суфікс. Конспект уроку "Значення суфіксів

Урок №

Російська мова (3 клас).

Тема: Суфікс. Утворення нових слів за допомогою суфіксів.

Цілі: 1. показати спосіб утворення нових слів за допомогою суфікса;

2. розвивати навичку виділяти суфікс графічно;

3. щепити акуратність, навички групової роботи.

Обладнання: картки слів та суфіксів для різнорівневої роботи, картка словникового словасекрет .

Хід уроку

I. Організація класу.

ІІ. Орфографічна розминка.

Відгадайте загадку, запишіть відгадку, визначте орфограму, підберіть слово перевірки:

1. Два братики у воду виглядають, вік не зійдуться. (береги – берег ).

2. За тобою він плететься, хоч на місці залишається (слід – сліди )

3. День і ніч стукає воно, ніби заведено.

Буде погано, якщо раптом припиниться цей стукіт.

(Серце - серце)

ІІІ. Словникова робота.

1. – Згадайте слова на тему Час. Запишемо з коментуванням. (місяць, грудень, листопад, жовтень, вересень, січень, вчора, завтра, сьогодні, календар)

2. Ознайомлення з новим словом.секрет

Поясніть лексичне значення слова

1. Те, що тримається в таємниці, ховається від інших.

2. Таємний спосіб.Секрети провадження. Знати с. приготування чогось.

3. Прихована причинаУ чому с. її нев'янучої краси?

4. Потайний пристрій у механізмі.Замок з ~ом.

ІІ. СЕКРЕТ , -а,м.Військовий наглядовий сторожовий пост, сторожовий патруль.Призначити бійців у с. Виставити с.

ІІІ. СЕКРЕТ , Речовина, що виробляється і виділяється залізистими клітинамищитовидної залози.

IV. Актуалізація знань.

1. - До якої частини мови належить слово? Доведіть.

Від слова секрет утворіть однокореневі слова. Запишемо.

(Секретний, секретик)

До якої частини мови відносяться слова?

- Скажіть, як називається загальна частина споріднених слів?

А дивитися, хлопці, треба в корінь

Головний сенс – у ньому, і ми посперечаємося:

У слові немає морфеми важливіше за корінь,

І непогано б про це пам'ятати!

Позначте коріння.

Що допомогло створити нові слова? (Суфікс)

V. Визначення теми та мети уроку.

1. – Сформулюйте тему уроку. (Суфікс)

2. – Над чим працюватимемо на уроці? (вчитися утворювати нові слова за допомогою суфіксів)

Це мета нашого уроку.

3. – А навіщо треба вміти утворювати нові слова? (Відповіді дітей)

VI. Робота над темою

1. - Робота в групах. Згадаймо, що ми вже знаємо про суфікс.

Кожна група отримує картку із завданням.

Закінчи пропозицію.

1. Суфікс – це

2. Суфікс стоїть

3. Суфікс служить

4. Наприклад:

Перевірка. (Картки з відповідями вивішуються на дошку).

Після кореня він стоїть

Перед закінченням

Його я, якщо заміню,

Інше слово отримаю.

Позначу куточком.

Це суфікс.

2. Робота за підручником. С. 57 упр.129

3. Робота за карткою. Виписати виділені слова, визначити суфікс:

Татовий секрет

Мені бабуся відкрила
Вчора великий секрет,
Що тату теж було
Колись вісім років.

Він, як і всі хлопчики ,
Часом бешкетував
І стрибав, як
мавпа ,
І двійки отримував.

Лінувся на зарядці ,
Обличчя не вмивав
І чортиків
у зошиту
Часто малював.

Я татовим секретом
Жахливо здивований,
Адже саме за це
Мене лає він.

4. Самостійна робота.

На картці різнорівневі завдання.

1 рівень

Виділили суфікс. Придумай слово з таким самим суфіксом.

Столик - гвоздик, синок - ____________ ,

диван - ______________ , вчитель - ___________ ,

маленький - ___________, осінній - ___________,

ведмежа - ____________, стільчик - ___________,

котище - ___________, доброта - ___________.

2 рівень

Знайди слова, які мають суфікс. Суфікс виділили.

Вихідний, лісник, будинки, біжить, довга, підберезник, снігу, сніжки, заморозки, ходить.

3 рівень

Підкресли зайве слово. Виділили суфікс.

    Солодкий, смачненький, тортик.

    Бігла, дивилися, писала.

    Бранець, місток, мандрівник

    Каменяр, бурильник, учитель.

    Березка, лопатка, палиця.

Перевірка.

Хто вибрав завдання першої групи? (Обговорення, пояснення)

Хто вибрав завдання другої групи? (Обговорення, пояснення)

Хто вибрав завдання третьої групи? (Обговорення, пояснення)

VII. Рефлексія.

Яке завдання особливо вам сподобалося?

Що видалося складним?

VIII. Підсумок.

Чому навчалися на уроці?

Навіщо необхідно вміти утворювати нові слова?

Розгадайте шараду:

Корінь мій перебуває в ціні.

В нарисі знайдіть мені приставку.

Суфікс мій у зошиті ви зустрічали,

Усе ж у щоденнику я й у журналі. (Оцінка)

Виставлення оцінок за урок.

IX. Д/з - С. 58, упр. 132

  • Російська мова
  • 3 кл.
  • 09.10.2017

Тема уроку: Суфікс. Утворення нових слів за допомогою суфіксів Словниковий диктант. Цілі: - Формувати поняття про суфікс як значну частину слова. - Вчити утворювати однокореневі слова за допомогою суфіксів -Розвивати каліграфічну навичку письма, орфографічну пильність, пізнавальні здібності учнів, збагачувати словниковий запас. -Виховувати дбайливе ставлення до природи, взаємодопомога, взаємовиручку. Хід уроку. 1.Організаційний момент. Увага! Перевір, друже, Чи готовий ти розпочати урок! Чи все на місці? Чи все гаразд: Книжки, ручки та зошити? Є у нас такий девіз: Все, що треба під рукою! – Сьогодні до нас на урок прийшли гості та є гість уроку, який приніс нам нову тему. Ми дізнаємося хто це, якщо ви відгадаєте мою загадку. Тоді буде зрозуміло, хто приніс нам тему сьогоднішнього уроку. Носить чорні «окуляри», І під них жилетку, І живе звір у лісах, Що в бамбук одягнені! (Панда) - Так, мабуть, хлопці, це панда. Подивіться, він прийшов не з порожніми руками. У нього бамбукова гілочка, а на ній конверт. Там напевно нова тема та завдання. Це ми дізнаємося пізніше, нехай поки що наш гість освоїться, а ми перевіримо домашнє завдання. 2.Перевірка домашнього завдання. -Що було задано додому? (Відповіді учнів.) Настає осінь. Пожовтіли берези, почервоніли осики. Вітер забирає останні листи. Небо вкрилося важкими хмарами. Птахи відлітають на південь. Приготувалися до відльоту лебеді та качки. Знову чекатимемо, коли вони прилетять. (Діти називають приставки і підкреслені приводи.) Молодці! -У всіх так? Добре, здали зошити на першу парту. (Роздаю зошити) 3.Актуалізація ЗУН. Фронтальне опитування. -Що називають закінченням? Приклад – Що таке нульове закінчення? Наведіть приклади. - Частина змінного слова без закінчення, у ній укладено лексичне значення слова. Це? (основа слова.) – Що називають коренем слова? приклад. - Які слова називаються однокорінними чи спорідненими? приклад. - Які слова не називатимуться однокорінними? - Це значна частина слова, яка знаходиться перед коренем і служить для створення нових слів. Це? Як пишуться приставки? -Добре, які ви молодці! Усі з вами повторили. 4. Повідомлення теми і цілей уроку. Підготовка до сприйняття нового матеріалу. Пальчикова гімнастика. -Оформлення зошита, запис числа, класна робота. -Панда приготував нам загадку, відгадавши її ми дізнаємося тему нашого уроку і ту літеру яку прописуватимемо на хвилинці чистописання. -Запам'ятайте, перша літера у відгадці позначає приголосний глухий твердий звук Після кореня він стоїть Перед закінченням. Якщо його зміню Інше слово отримаю. Позначаю куточком Називаю «СУФФІКСОМ» -Добре, молодці, відгадали. Та це суфікс. Яку літеру з вами прописуватимемо на хвилинці чистописання? Букву С. ______________________________________________ ______________________________________________ ______________________________________________ На дошку вивішую таблицю з суфіксами різними. - Молодці, сідайте. Ознайомлення з новим словом секрет. Відгадаємо кросворд і дізнаємося про нове слово. По горизонталі: 1. Біля сміттєвого бака Вгледіла кістку (собака). 2.Там, де сонцем все прогріто, Пісками його маршрут. Два горби на ньому, а десь Одногорбий є (верблюд). 3. Коштує копиця: Попереду вила, ззаду мітла (корова). 4. Хто альбом розфарбує наш? Ну звичайно ... (олівець). 5.Любить мед і їсть малину, Але реве, сутул спину, Може вовка здолати Коль розсердиться (ведмідь). 6. Щоб було, де писати У школі нам потрібна (зошит). - Які слова зайві та чому ви так вважаєте? -Вірно, хлопці, молодці! - Поясніть лексичне значення слова 1. Те, що тримається в таємниці, ховається від інших. 2. Таємний метод. Секрети провадження. Знати с. приготування чогось. 3. Прихована причина У чому с. її нев'янучої краси? 4. Потайний пристрій у механізмі. Замок з ~ом. ІІ. СЕКРЕТ, -а, м. Військовий наглядовий сторожовий пост, сторожовий патруль. Призначити бійців у с. Виставити с. ІІІ. СЕКРЕТ, Речовина, що виробляється і виділяється залізистими клітинами С. щитовидної залози. 1. - До якої частини мови належить слово? Доведіть. - Від слова секрет утворіть однокорінні слова. Запишемо. (Секретний, секретик) - До якої частини мови відносяться слова? - Скажіть, як називається загальна частина споріднених слів? - Давайте складемо пропозицію і запишемо її. Я бережу секрет. Розбір синтаксичний. -Добре, молодці! 5.Вивчення нового матеріалу. - Спробуймо сформулювати правило про суфікс. -Яка це частина слова (значна змінюється) Після чого стоїть? Після кореня. Перед чим стоїть? Перед закінченням. Навіщо служить? Для створення нових слів. Тепер повністю повторити, хто зможе це правило? Добре, молодець! Робота з підручника. Відкрийте підручник на стор.46 і перевіримо, чи правильно ми сформулювали правило? Читай вголос Еля. Вірне правило вийшло у нас? Так. Панда задоволений, що ви впоралися. Додатковий матеріал. -Зараз вам наші хлопці розкажуть маленькі казки про суфікс. Слухаємо. Біля дошки: Аліна, Ерсултан, Кирило. Аліна розповідає казку про суфікси: -Ік, -ІШК, -ІШК, -щик. Жили-були суфікси -ІК, -ІШК, -ІШК. Жили вони за корінням, як і всі інші суфікси. -Ік був дуже лагідний. -Ішк завжди говорив про всіх з глузуванням. -Шукав був дуже маленьким, тому йому все здавалося великим. Якось вони працювали в зошиті, їм треба було утворювати слова. У зошиті було написано – будинок. Будиночок - писав - Ік. Домище - писав -Іщ. Домішко написав – Ішк. Але тут вони замислилися. На наступному рядку потрібно було одним словом назвати людину, яка працює з каменем. Тут вони покликали на допомогу суфікс -Щик, і той написав слово Каменяр. Веселі та задоволені вони всі разом пішли додому. Вдома на них чекав смачний торт. - Тортік! - Закричав -Ік. - Тортишка, - промовив - Ішк. - Тортище - сказав - Шук. - Тортильник, - сказав -Щик і всі засміялися, тому що це було неправильно. Єрсултан розповідає історію про суфікс-Чік. Давним-давно жили на світі слова. Але вони були зовсім не такі, як тепер. Ці слова відрізнялися особливою твердістю, рішучістю і не дозволяли собі ніяких ніжностей. Це були ключі, дзвони, огірки тощо. Але з'явився суфікс - Чик. Він був такий лагідний і добрий, що всі слова, до яких він підходив, відразу ставали такими, як і він сам. У суфікса-Чік була ще одна дуже важлива особливість: він умів зменшувати слова. Замість величезного ключа виходив маленький ключик. Навіть великий зелений огірок перетворювався на витончений огірочок. Пройшли десятки років і суфікс – Чік набув великого досвіду. Він став як зменшувати слова, а й утворювати слова, що позначають професії. З кореня років – Чік утворив слово льотчик, зі слова вантаж – вантажник. Зараз суфікс – Чік уже не молодий. Але він, як і раніше, добре працює і вірно служить людям. Кирило розповідає історію про суфікс - Йор. Жив-був суфікс - Йор, і працював він у театрі. Був він майстром на всі руки. Коли одягав чорний фрак, то перетворювався на важливого диригента. Був він і спритним жонглером. Йому підкорялися м'ячі, гирі, обручі. Завдяки чудовій пам'яті він запам'ятовував усі ролі у виставі. І був чи то актором, чи то суфлером. А коли він вставав на місце білетера, то всіх дітей у театр пропускав безплатно. Ось який суфікс – Йор. Фізхвилинка з використанням ІКТ. Панда приготував для нас фізхвилинку, давайте розімнемося. Встали всі біля парт красиво і повторюємо разом із пандою. - Добре, тихенько всі сіли. - Нині ж попрацюємо в парах, стр.47, упр.133. Читаємо завдання, 1учень. Приступаємо записуємо в зошит вправу та виконуємо. 6.Первинна перевірка знань. Самостійна робота. Панда приготував вам тест. Якщо ви справитеся правильно, то у вас вийде слово. Текст

Урок російської мови у 3 класі «Утворення нових слів за допомогою суфіксів»

Укладач: вчитель початкових класів

МАОУШ-І «Ліцей-інтернат №7» Мазуніна О.О.



Урок - подорож

http://aida.ucoz.ru


кіт вінок ок

вітер

слон

вінок

гриб


Чарівник-суфікс

ок онок ик очок

ечк до


Друзі посварилися

Рученя ручище

Жучок жучище

Коготок пазурі

Хвостик хвостище

Усік усище

Очі очисне

Ноженька ножище

Будиночок будинок

Лобік лобище

Головка головище

Стільчик стульчище

М'ячик м'яще


Маша та ведмідь

Жили-були старий зі старою. Була в них онука Зібралися раз по так по

Прийшли кликати із собою Пішла у ліс за грибами.

Машенька.

Маша.

подружки

подруги

гриби,

грибочки,

ягідки.

ягоди.

Машу.

Машеньку.

Маша

Машенька


Баба-Яга

1 група – завдання «Слідами суфіксів».

Розшифрувати слова. Знайти лише слова із суфіксами. Довести, що це суфікс, а чи не частина кореня.

R Г V О L Р W О J ДО S К К Z УЛ N А S К G РЕ S ЗІН W А Q СУ L ТАК W К Z ШТ J АНІ W Н R А

Розібрати їх за складом

2 група – завдання «Суфікс – чарівник».

Хочеш стати чарівником? Тоді утворюй нові слова за допомогою суфіксів (-іц-, -ушк-, -ёнок-, -ят-, -ов-, -нік-, -ік)

КІТ СЛОН САД БОРОДА СЕСТРА БЕГЕМОТ

3 група – завдання «Розсипані слова» .

Коли розбилося чарівне дзеркало, його уламки розлетілися по всьому світу. Слова теж розсипалися: суфікси відлетіли від коріння. Зберіть слова – з'єднайте частини слів стрілками. Знайдіть "зайве" слово.

ШАХТ ІСТ ФОКУС ЧІК ТАНК ЯК ЛІТО ЙОНОК МОР ЙОР лелека НІК


1 варіант

Самооцінка

Оцінка вчителя

Знайди слова із суфіксами, познач суфікс у словах.

2 варіант

сніжинки

Самооцінка

снігопад

Оцінка вчителя


Мені сподобалося на уроці.

Мені вдалося…

Я хочу подякувати… за…

Я можу похвалити себе за…


Дата: .

Клас: 4 б клас

Тема: Утворення нових слів за допомогою суфіксів

Ціль: закріплення умінь учнів утворювати нові слова з допомогою суфіксів.

Пізнавальні вміння: визначати способи словотвору за допомогою

суфікса та обґрунтовувати свою думку; використовувати набуті знання при

виконання навчального завдання, виділяти суфікс у словах, знання семантики ряду

морфем як основи грамотного використання слова у різних мовних ситуаціях

Регулятивні уміння: виконувати навчальне завдання, використовуючи правило; виконувати самоперевірку, взаємоперевірку та взаємооцінку при виконанні навчального завдання; орієнтуватися у різних способах виконання завдання; співвідносити поставлену мету та отриманий результат.

Утворювати нові слова за допомогою суфіксального способу словотвору. Писати орфограми у нових словникових словах. Писати текст, вставляючи пропущену орфограму та розкриваючи дужки результат діяльності.

Комунікативнівміння: діяти за правилами співробітництва,

беручи до уваги позиції партнерів; формулювати зрозумілі висловлювання,

використовуючи терміни у рамках навчального діалогу; домовлятися та приходити до загального рішення при роботі в парі та групі; враховувати загальновизнані правила у спільній діяльності;

Обладнання: підручник « Російська мова 4 клас, авторКліманова Л.Ф», плакати, картки із завданнями, тести, зображення будинків.

Хід уроку:

1. Організаційний момент

Довгоочікуваний дзвінок

Починається урок

Кожен день, завжди, скрізь

На уроці та у праці

Сміливо, чітко говоримо

І тихесенько сидимо.

2. Актуалізація знань

Давайте з вами повторимо,“Згадуй, швидко хором відповідай!”.

Без чого неспроможна існувати слово? (без кореня)

Що таке коріння? (загальна частина споріднених слів)

Як знайти у слові корінь? (Треба підібрати родинні слова)

Частина слова без закінчення це… (основа), що таке основа?

Закінчення змінює ... (форму слова), що таке закінчення?

Навіщо служить закінчення? (Для зв'язку слів у реченні)

Молодці, ви добре впоралися із цим завданням

Відкрийте зошити, запишіть число після зразків, зразки пропишете вдома

Запишіть посередині рядку «словниковий диктант»

Я диктуватиму вам слова, а ви їх записуйте, в рядок.

Апельсин, бетон, гардероб, готель, жінка, будинок, здоров'я, корабель, ліхтар, халат, хокей, почуття.

Поставте наголос у словах і підкресліть орфограму.

Давайте перевіримо, ваші диктанти, поміняйтеся із сусідом зошитом

На дошці важить плакат із правильними словами, перевірити, чи так у вашого сусіда, якщо ні, виправте та поставте поруч мінус.

Поставте оцінку 5 якщо немає жодної помилки, 4 якщо 2-3 помилки, 3 якщо 3-4 помилки, 2 якщо більше 4 помилок.

3 Самовизначення до діяльності.

Після кореня він стоїть

Перед закінченням.

Якщо я його зміню

Інше слово отримаю.

Позначаю куточком

Називаю «СУФІКСОМ»

Правильно, хлопці тема сьогоднішнього урокуутворення нових слів за допомогою суфіксів. Сьогодні ми з вами продовжимо працювати над створенням нових слів за допомогою суфіксів.

- Діти давайте, пригадаємо, що таке суфікс?

Суфікс - Це частина слова, яка стоїть після кореня перед закінченням і служить для створення нових слів або форм слів.

Відкрийте підручники на сторінці100, знайдіть вправу 165

Прочитайте його. Хто нам прочитає? Читайте завдання уважно. Запишіть у зошиті слова, які ви отримали і виділіть у словах суфікси.

Утворіть від цих іменників нові слова за допомогою суфіксів-енье-, -єнок-, -ік.Виділіть суфікси.

Назвіть іменники, які ви знайшли?

Каченя, тигреня, будиночок.

- За допомогою цих суфіксів, які вийшли слова (ласкові)

Зменшувально-пестливі значення слів утворюються за допомогою суфіксів- еньє, -єнок, -ік.

Зверніть увагу на дошку, придумайте слова зі зменшувально-пестливими суфіксами.

4.Робота на тему уроку

- Знайдіть вправу 166

Прочитайте його. Хто нам прочитає? Запишіть пропозиції у зошит, хто вийде до дошки та запише?

Поспішайте пропозиції. Випишіть кілька слів, які передають різну оцінку предметів. Яка частина слова допомагає це зробити? Підберіть та запишіть інші слова з тими самими суфіксами.Виділіть суфікси.

1. Очі-ножищами (суф.- іщ.,ножище, волчище)

2. Очі-ніжки(суф.-к, ріжки, чобітки)

3. Хвостик- хвостище(суф.-ік.,ище, ключик, замочок)

Зверніть увагу на останню пропозицію.

У кого більше хвіст?

Як ви це зрозуміли? (Хвостик-хвостище)

Збільшувальні відтінки іменників також позначаються за допомогою суфіксів, подивіться на дошку (будиночок-будинок-домище), наведіть свої приклади

Давайте, з вами трохи відпочинемо

Фізхвилинка

Наші плічка втомилися

Ми читали, ми писали,

Наші плічка втомилися.

Щоб плічка розім'яти,

Потрібно ручками махати.

А тепер давайте, братики,

За навчання прийматись!

- Знайдіть вправу 167

Прочитайте його. Хто нам прочитає? Хто піде до дошки?

Від даних слів утворіть нові слова за допомогою суфіксівеньк -, -очк-, -ок-, -ік-, -чик-,утворюйте нові слова лише від іменників.

Курносий ніс. Зелена ялина. Білий кіт. Молодий півень. Маленька шафа. Вовняна кофта. (Носик, ялинка, котик, півник, шафка, кофточка)

Розберіть отримання слова за складом, решту 3 запишіть самостійно

Давайте, з вами пограємося в гру «Переведи», я говоритиму вам пропозиції, а повинні назвати це одним словом.

1. Перетвори великий будинок на маленький. (Будиночок)

2. Перетворити велику табуретку на маленьку. (табуретка)

3. Назви дурну людину ласкаво. (дурненький)

4. Перетвори слово «трактор» на людину. (тракторист)

5. Перетвори слово «стіл» на кімнату. (їдальня)

6. Перетвори слово «риба» на людину. (рибалка)

7. Перетвори маленький хвостик на великий. (хвостище)

- Знайдіть вправу 168

Утворіть за допомогою суфіксів слова – назву різних професій та спеціальностей. Запишіть ці слова.Виділіть суфікси.

Як ви вважаєте, які суфікси ми будемо використовувати

(Гвинтокрил- вертолітник, скрипка - скрипаль, двір - двірник, піаніно - піаніст, вчити - вчитель, хімія - хімік, барабанити - барабанщик)

Якою частиною промови є ці слова?

Назва особи за характерною для нього дії утворюється за допомогою суфіксів (різати - різьбяр, носити носій,)

Назва особи з предмета, характерного для його діяльності, професії, утворюється за допомогою суфіксів

- Знайдіть вправу 169

Прочитайте його. Хто нам прочитає?

Випишіть слова із суфіксами, які вказують на лагідне ставлення до героїв казки. Виділіть суфікси.

Які слова ви занотували?

5. Рефлексія

Наш урок підходить, до кінця давайте згадаємо, про що ми сьогодні з вами говорили, вирішимо, маленький тест, у вас на столах лежать листочки з тестами потрібно прочитати і вибрати, підкреслити одну правильну відповідь

Ім'я:

Прізвище:

1.Суфікс- це

А) це частина слова, яка стоїть після кореня перед закінченням

Б) це частина слова, яка утворює форму слова та служить для зв'язку

В) це загальна частина споріднених слів

2. Як позначають суфікс?

А) ¬

Б) ^

3. Знайдіть зменшувально-пестливі суфікси

А) -ище, шукай

Б)-тель,-чик, щик

У) -енье, -єнок, -ік.

4. Знайдіть збільшувальні суфікси?

А)-очк,-чик

Б) -ище, шукай

В) - ак, -нік

5. Знайдіть зайве

А) співати – співак

Б) танцювати – танцюрист

В) готувати – кухар

Давайте перевіримо, ваші тести, поміняйтеся із сусідом

Я говоритиму правильну відповідь, якщо у вашого сусіда правильно ставте плюсик, якщо немає мінус.

Поставте оцінку 5, якщо немає жодної помилки, 4, якщо 1 помилка, 3, якщо 2 помилки, 2 якщо більше 3 помилок.

– З якою частиною слова ми сьогодні працювали?
- Що таке суфікс?
– Навіщо служить? Де вартує?
– Які суфікси допомагають утворити лагідні слова та слова, що позначають маленькі предмети?

Запишіть домашні завдання сторінка 101, вправа 171