Rozhovor pre dospelých, starajte sa o seba na celý život. Vyučovacia hodina „Postarajte sa o svoj život

Predmet: POZOR

Cieľ: podpora zdravého životného štýlu.

Úlohy:

    1. Formovať predstavy žiakov o zdravom životnom štýle.

      Formovať predstavy študentov o negatívnych dôsledkoch pitia alkoholu, drog a tabaku.

      Vytvárať potrebu zdravého životného štýlu, duchovného a morálneho zdokonaľovania.

      Vysvetlite pojem „zdravie“ a zlé návyky.

      Rozvíjať duševnú aktivitu, pamäť, predstavivosť, koherentnú ústnu reč; rozširujú študentom obzory.

Formulár: chladná hodina.

Vybavenie: multimediálne vybavenie, multimediálna prezentácia, kartičky s nápisom zlozvyky ovplyvňujúce zdravie.

    Organizačný moment

/snímka 1/

Dobrý deň, milí chlapci! Hovorím vám „ahoj“, čo znamená, že vám všetkým prajem zdravie!

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo pozdravenie ľudí zahŕňa prianie si zdravia? Asi preto, že zdravie je pre človeka najdôležitejšia hodnota. Ale bohužiaľ, o zdraví začneme hovoriť, keď ho stratíme!

    Hlavná časť

/snímka 2-3/

Dnes si povieme niečo o vplyve zlých návykov na ľudské zdravie. Najprv si však ujasnime, čo je to zdravie.

Dlho sa verilo, že zdravie je absencia choroby. súhlasíte s týmto? Tu je príklad: človek nemá žiadne bolesti, ale má zlú pamäť. Alebo iný príklad: opitý človek nič nebolí, ale dá sa považovať za zdravého?

Zdravie nie je len neprítomnosť choroby, je to stav fyzickej, psychickej a sociálnej pohody.

/snímka 4-5/

Aké faktory ovplyvňujú zdravie? Čo je to faktor? (Faktor je moment, podstatná okolnosť v nejakom procese, jave)

Dobre rozumiete zdravotným faktorom? Teraz to skontrolujeme.

KVÍZ:

1. Súhlasíte s tým, že cvičenie je zdrojom energie a zdravia? (áno)

2. Je pravda, že žuvačka chráni zuby? (nie)

3. Je pravda, že fajčenie zabije každý rok viac ako 10 000 ľudí? (áno)

4. Je pravda, že banány zlepšujú náladu? (áno)

5. Je pravda, že mrkva spomaľuje starnutie organizmu? (áno)

6. Je pravda, že existujú neškodné drogy? (nie)

7. Je ľahké prestať fajčiť? (nie)

8. Je pravda, že nedostatok slnka spôsobuje depresiu? (áno)

9. Je pravda, že dieťaťu stačí 5 hodín spánku v noci? (nie)

Výborne chlapci! Odviedol dobrú prácu.

Navrhujem hovoriť o zlých návykoch, ktoré nám bránia udržať si zdravie.

/snímka 6/

Aby sme to urobili, najprv zistíme, aké sú zlé návyky.

/snímka 7-8/

    ALKOHOLIZMUS

Slovo „alkohol“, bohužiaľ, pozná každý dospelý, dospievajúci a dokonca aj dieťa. Alkohol ľudstvo pozná už dlho. V poslednom čase je však problém, že sa k nemu uchyľujú veľmi mladí ľudia, ktorí si niekedy ešte neuvedomujú, akú ujmu na zdraví im môže spôsobiť. Ako alkoholizmus ovplyvňuje zdravie? /snímka 5/

Ľudia si robili srandu z opilcov a skladali veľa prísloví a porekadiel.

/snímka 9/

Doplňte príslovie a vysvetlite jeho význam

    Pre pijana je more po kolená a mláka až... (uši)

    Čo má triezvy človek na mysli, čo má opitý človek...(jazyk)

    Zoznámiť sa s chmeľom, so cťou... (rozlúčiť sa)

    Napi sa až do dna - neuvidíš... (dobre)

/snímka 10-11/

    FAJČENIE TABAKU

Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila v roku 1988 31. máj za Svetový deň bez tabaku. Medzinárodné spoločenstvo to malo za úlohu zabezpečiťXXIstoročia problém fajčenia tabaku zmizol. Podarilo sa to?

/snímka 12/

Štatistiky.

Aký vplyv má fajčenie na ľudské zdravie?

/snímka 13/

Aké choroby sú spojené s fajčením?

/snímka 14-15/

vieš?

/snímka 16/

    ZÁVISLOSŤ

Či sa to krstnému otcovi páči alebo nie, faktom zostáva: drogy sú problémom číslo jeden medzi mladými ľuďmi. A to nielen v Rusku, ale na celom svete. Drogy sa stali súčasťou nášho každodenného života, nachádzame ich na každom kroku. Ak chcete zastaviť drogový zotrvačník, musíte najprv poznať nepriateľa zrakom. Aby sa nám nestali problémy, musíme vedieť: ľudia musia byť pripravení čeliť nebezpečenstvu, najmä preto, že je blízko. Čo je drogová závislosť?

Život ako peklo a smrť na úsvite života - to je cena nadmernej zvedavosti a falošnej romantiky. Drogová závislosť je choroba ľudí, ktorí nevedia povedať „nie“.

/snímka 18/

Aké škody spôsobuje užívanie drog pre telo?

/ snímka 19/

Pripomeňme si niektoré body. Kvíz.

    Zhrnutie lekcie

/ snímka 20/

Pozreli sme sa teda na hlavné rizikové faktory, ktoré negatívne ovplyvňujú naše telo. Čo možno uzavrieť?

"STARAJ SA O SEBA"

Nikdy nezabúdajme, že zdravie našej krajiny závisí od vás a mňa, od každého z nás.

/ snímka 21/

Vyberte si správnu cestu.

Metodické odporúčania: Lekcia prebieha s podskupinou detí do 14 osôb. Je vedený hravou formou formou televíznej relácie. Hlavnou metódou vedenia hodiny je rozhovor formou rozhovoru. Rozhovor predpokladá systematicky rozvíjané vedomosti detí o faktoroch zachraňujúcich život a zdravie, schopnosť klásť otázky a podrobne na ne odpovedať. Herná aktivita umožní deťom hravou formou upevniť predtým nadobudnuté vedomosti, upevniť ich a rozšíriť. Učiteľ hrá úlohu moderátora televíznej talk show. Dbajte na to, aby sa do rozhovoru zapojili všetky deti. Ak bola odpoveď nesprávna, neúplná alebo bola veta gramaticky nesprávna, požiadajte druhé dieťa, aby odpoveď doplnilo alebo opravilo. Je možné využiť interaktívnu tabuľu.

Cieľ: Naďalej rozvíjať zručnosti správneho správania a vedomého dodržiavania bezpečnostných pravidiel v každodennom živote.

Úlohy:

  • Naďalej učiť deti adekvátne reagovať na extrémne situácie a dodržiavať bezpečnostné pravidlá v bežnom živote.
  • Rozvíjajte pozorný postoj k okolitej realite, k zdravému životnému štýlu.
  • Pestujte si vnútornú sebadisciplínu.

Práca so slovnou zásobou: Núdzová situácia, bezpečnosť, požiarna služba, orgány činné v trestnom konaní, záchranná zdravotná starostlivosť, telefónne čísla: 01, 112, 03 - poznať význam výrazov a používať ich v reči.

Príprava: séria hodín, rozhovorov, pozorovaní, prezerania ilustrácií, prehliadka mesta na tému „Postarajte sa o seba“; učenie sa poézie na konverzáciu; prvky policajných, lekárskych, hasičských kostýmov. Súbor ilustrácií s dejovým vyobrazením extrémnych situácií. Hudobný sprievod. Skupina je vyvetraná, mokro vyčistená, stoličky sú usporiadané do polkruhu, dva mikrofóny. „Certifikáty“ účastníkov programu „Plot“ - téma: „Postarajte sa o seba“ podľa počtu detí.

Pokrok:

Ved. : Prosím všetkých účastníkov talkshow, aby išli do nášho televízneho štúdia. Upozorňujeme, že nás navštevuje odborná komisia. Počas nášho rozhovoru sa na ňu obrátime, aby zhodnotila naše vedomosti.

(Znie hudba. Deti prechádzajú a sedia na stoličkách vopred usporiadaných do polkruhu.)

Ved.: Dnes, milí chlapci, ste pozvaní na natáčanie televízneho programu „Plot“. S vami som moderátorom programu -…. V našej relácii budeme hovoriť o tom, aké dôležité je starať sa o svoju vlastnú bezpečnosť; čo potrebujete vedieť, aby ste sa sami vyhli nešťastiu, a čo musíte urobiť, ak sa niekto dostane do problémov. A teraz je všetka pozornosť na obrazovke (zavesí ilustráciu znázorňujúcu požiarnu situáciu alebo zobrazí zodpovedajúci rámček na interaktívnej tabuli.)

Čo poviete na túto zápletku?

– 2-3 odpovede od detí.

Kto bol podľa vás zodpovedný za tento incident?

– 2-3 odpovede od detí.

Ktorú službu treba okamžite zavolať na uhasenie a lokalizáciu požiaru?

Odpoveď detí môže byť zborová.

Správne. Dnes je naším hosťom hlavný hasič našej skupiny, nezdolný bojovník za požiarnu bezpečnosť... . (Znie hudba. Dieťa vyjde von, učiteľ mu pomôže obliecť si vopred pripravený atribút hasičského kostýmu a dá mu do rúk mikrofón).

hasič: Ahojte chalani! Kto môže povedať, prečo vznikajú požiare?

- Odpovede detí. (Keď chce dieťa odpovedať, zdvihne ruku. Moderátor sa k nemu priblíži s mikrofónom, dieťa odpovie do mikrofónu. Je lepšie prísť za stoličky, aby neblokovalo deti.) Dosiahnite podrobné odpovede pomocou správne formulovaná myšlienka. 2 odpovede.

hasič:Čo potrebujete vedieť, aby ste sa vyhli nebezpečenstvu požiaru?

– 3-4 odpovede od detí.

hasič: Ak dôjde k požiaru, čo by ste mali robiť?

3-4 odpovede od detí.

Ved.: (Osloví hasiča) Páčili sa vám odpovede našich chlapov? Sú hodní titulu mladý hasič? Ďakujem za zaujímavý rozhovor. Buďte našim hosťom v štúdiu. (Dieťa ide na svoje miesto, predtým si vyzlieklo atribúty kostýmu, odloží mikrofón. Deti ho odprevadia potleskom.)

Ved.: Pokračujeme v našom programe a opäť vás žiadam, aby ste upriamili svoju pozornosť na nasledujúcu zápletku (Zavesí obrázok zápletky, kde sa chce cudzinec dostať do bytu.)

Ako môžete charakterizovať túto situáciu?

Odpovede detí.

Koho môžete v tejto situácii zavolať o pomoc?

Odpoveď detí. (Môžete to urobiť súčasne).

Ved.: V našom programe je dnes budúci slávny strážca zákona -... . Pozdravte ho potleskom. (Hudba znie. Dieťa vyjde von, oblečie si atribúty kostýmu. Vezme mikrofón.).

policajt: Dobrý deň. Aké situácie poznáte, keď je potrebná pomoc polície?

2-3 odpovede od detí.

Ako môžem zavolať políciu?

Deti môžu odpovedať zborovo.

policajt: Ponúkam vám pár obrázkov. (Moderátor urobí obrázky a rozdá ich deťom). Vašou úlohou je pozrieť sa na obrázky a vybrať len tie, kde je potrebná pomoc polície. (Deti dokončia úlohu)

Ved.: Požiadam našich odborníkov, aby túto úlohu zhodnotili. (Odborník hovorí svoj názor).

Ved.: (Osloví policajta). Ste spokojní s odpoveďami našich detí?

Policajt: Ďakujem za pozvanie. Veľmi sa mi páčili vaše odpovede. (Odíde, vyzlečie si oblek, na pozvanie moderátora si sadne do sály.)

Ved.: Po krátkej prestávke budeme pokračovať v rozhovore, ale zatiaľ si dáme prestávku na telocvik:

Všetci chlapci sa postavili spolu
"Postarajte sa o seba," povedali.
Neotvárajte dvere cudzím ľuďom
Neberte si cudzieho človeka
Ani zápalky nie sú hračkou
Všetky spotrebiče budú lepšie
Zahrňte iba s dospelými.
Ideme po ulici
Iba svetlo sa zmení na zelenú.
A musíme si neustále pamätať -
Najdôležitejšie v živote je zdravie,
A už to nebude drahšie!

Ved.: Pokračujeme v našom programe. Všetky oči na obrazovke! (Zavesí príbehový obrázok zobrazujúci situáciu, keď je potrebná lekárska starostlivosť). Pri pohľade na tento obrázok určte, ktorá služba by sa mala v tomto prípade zavolať?

Ved.: Presne tak. A naším dnešným hosťom je hlavný lekár našej skupiny -.... (Zaznie hudba, menované dieťa vyjde a oblečie si prvky lekárskeho obleku)

doktor: Dobrý deň. V akých prípadoch je potrebné zavolať sanitku?

– 2-3 odpovede od detí.

doktor: Ako sa o seba starať, aby ste nemuseli volať záchranku?

– 3-4 podrobné odpovede od detí.

doktor:Ďakujem za zaujímavé odpovede. Starajte sa o seba!

Ved.: Pozývame vás, milý pán doktor, k nám. (Dieťa si vyzlečie atribúty kostýmu a ide na svoje miesto.)

Ved.: Máte jedinečnú príležitosť rozprávať básne, ktoré vám opäť pripomenú, aké je potrebné sa o seba starať.

Inštalácia:

Vďaka predstaveniu,
Len takto a nie inak
Každý to musí urobiť
Aby ste sa ochránili!

Ak každé naše dieťa
Pozná pravidlá už od kolísky,
Má do sto rokov a viac
Vyhnete sa tak mnohým problémom!

Opakujte spolu,
Ako zavolať hasičov?
-Deti odpovedajú zborovo.
Ako zavolať políciu
Dáš mi prosím svoje telefónne číslo?
- Deti odpovedajú zborovo.
Zavolajte sanitku o pomoc,
Môžete mi to rýchlo povedať?
- Deti odpovedajú zborovo.

Ved.: Vďaka našim chlapom. Naša show sa blíži ku koncu. A ešte raz si pripomeňme, Akej téme bola venovaná? Aké pravidlá je potrebné dodržiavať, aby ste chránili seba a svoje zdravie?

3-4 odpovede od detí.

Obraciam sa na našich odborníkov. Majú účastníci nášho programu nárok na získanie exkluzívnych poverení „Postarajte sa“?

Znalecký posudok. Odmeňovanie detí.

Koniec triedy

Olesya Chipiga
Zhrnutie lekcie „Postarajte sa o seba“

"opatruj sa".

Obsah programu:

1. Rozšírte u detí chápanie toho, aké správanie je nebezpečné.

2. Rozvíjať schopnosť vyhnúť sa nebezpečenstvu a prijať preventívne opatrenia.

3. Naučte deti používať núdzové telefóny.

Materiál na povolanie: plagáty s pravidlami správania, s núdzovými telefónnymi číslami (01,02, 03) ; ilustrácie "Nebezpečné situácie"; obrázky (nápisy) s obrazmi predmetov a javov.

Priebeh udalosti

Hrá sa hra „Dobrý-zlý“. Na každom stole pre prácu vo dvojiciach sú obrázky zobrazujúce predmety a javy prírody: lopta, bicykel, ulica, rieka, ľad, slnko, zápalky, železo. Počas diskusie je to jasné. že akýkoľvek predmet alebo jav môže byť nebezpečný pre ľudský život a zdravie.

Vychovávateľ. Ako si môžeme zachovať zdravie a život v našom svete? Dnešný trieda nazývaná zdravotná lekcia“ opatruj sa". Túto lekciu bude viesť matka Mashy Fedorovej, Irina Viktorovna. Má nezvyčajné povolanie, pomáha tým, ktorí sú chorí alebo majú nehodu. Čo si myslíte, kto a kde pracuje? Áno, pracuje ako lekárka v ambulancii.

Irina Viktorovna. Chlapci, náš život je plný najrôznejších prekvapení a nebezpečenstiev. Veľa však závisí od nás samých, od toho, ako vedieme ja v súčasnej situácii, akí sme opatrní a vzdelaní.

Všetci žijeme podľa zákonov a pravidiel, ktoré sa musia dodržiavať, ak ich porušíte, môžu sa stať nenapraviteľné veci.

Aby ste si nepoškodili zdravie a život, existujú pravidlá, ako sa správať sám na ulici, v doprave, v lese, na rieke a pod. Teraz sa zahráme a zároveň si overíme, či poznáte pravidlá cestnej premávky.

Lekcia telesnej výchovy „To som ja, to som ja, to sú všetci moji priatelia.“ (Ak je odpoveď kladná, deti tlieskajú a povedia: „To som ja.“ Ak je odpoveď záporná, pokrútia hlavou).

Koľkí z vás idú dopredu len tam, kde je prechod?

Kto letí dopredu tak rýchlo, že nevidí semafory?

Koľkí z vás sa cestou domov prechádzajú po chodníku?

Vie niekto, že červené svetlo znamená žiadny pohyb?

Irina Viktorovna. Výborne! Teraz poďme poďme diskutovať:

Ako by sa malo hrať v skupine, v hale, alebo čo by sa v skupine hrať nemalo?

Čo môže byť nebezpečné pri chôdzi?

Kedy môže byť ulica nebezpečná?

Ako viesť sami doma, ak zostaneš sám?

Po prediskutovaní každej situácie sa pýta otázka: "Premýšľajte o tom, aké správanie je nebezpečné?" Vytvorí sa pravidlo správania a vyvesí sa plagát s týmto pravidlom.

pravidlá:

1. Vonkajšie hry a lopty sa nehrajú vo vnútri.

2. Počas prechádzky sa prechádzajú vo vymedzenom priestore vedľa dospelých.

3. Na ulici sa dodržiavajú pravidlá cestnej premávky.

4. Keď sú sami doma, neotvárajú dvere, keď zazvoní. (bez pozerania cez kukátko).

Pravidlá, o ktorých sme dnes hovorili, sa dajú ľahko zapamätať a dodržiavať. Ale v živote sa môže stať čokoľvek a vy budete potrebovať pomoc. Kam sa obrátiť o pomoc?

Deti vyjadrujú svoje návrhy.

To je pravda, toto všetko a polícia. a hasičov. a sanitka - privolaná záchranná služba.

Plagáty s číslami sú zavesené.

Ak dôjde k požiaru, volajte 01.

Ak potrebujete pomoc polície, zavolajte na číslo 02.

Ak potrebujete pomoc lekára, zavolajte na číslo 03.

Pri telefonáte je potrebné uviesť dôvod hovoru, vašu adresu a priezvisko.

Ale. Chlapi, okrem týchto záchranných služieb sú tu aj dospelí, ktorí vám kedykoľvek prídu na pomoc. Vypočujte si básničky o tom, čo sa stalo zvieratkám počas prechádzky a kto im pomohol.

Učiteľ číta báseň G. Shalaeva "Ak má priateľ problémy, pomôžte mu."

Šteniatko vyliezlo na strom

A chytil som sa medzi sučky,

Visí, kňučí, nemôže sa dostať dole,

Výkriky: "Zachráň ma, kto je tam?"

Neďaleko bola malá líška,

Ponáhľal sa pomôcť priateľovi,

Ale iba on začal liezť -

Ako som uviazol v štrbine.

Obaja visia na strome

A kňučia veľmi žalostne.

Veverička sa k nim rýchlo ponáhľa,

I. zachrániť svojich priateľov,

Priniesla pomoc

Veľká múdra koza.

Keď má tvoj priateľ problémy zasiahnuť:

Prepadol a uviazol -

Vždy zavolajte na pomoc dospelého.

Šikovný, skúsený a vysoký.

Irina Viktorovna chváli deti, ďakuje im za ich prácu na lekcii pre dospelých, vyjadruje nádej, že budú dodržiavať pravidlá správania, a dáva im rozlúčkový súbor ilustrácií „Nebezpečné situácie“ a knihu „Pravidlá správania pre dobre vychovaných“. Deti.”

Publikácie k téme:

V materskej škole je veľa tried na rôzne témy, jedna z nich je venovaná valeológii. Valueológia je formovanie vedomostí u detí.

Na otázku „Čo by ste si želali pre seba a ostatných ľudí? deti bez váhania odpovedajú: „Šťastie... Zdravie...“ Kým nepriložia tieto pojmy.

Dlhodobý plán herných lekcií „Lekcie zdravia“. Blokujte „Moje telo“.„Lekcie zdravia“ sú formovanie základných predstáv detí o ľudskom tele, jeho funkciách a schopnostiach a ich vlastnej bezpečnosti.

(poučenie zo série rozhovorov „Starajte sa o svoj život a zdravie“)

Cieľ: vytvoriť u detí predstavu, že alkoholizmus je choroba; vyvolať v nich sympatie, ľútosť k alkoholikovi a túžbu nebyť ako on.

Vybavenie: portrét alkoholika; čiernobiele obliečky s portrétom alkoholika pre každé dieťa; ilustračný materiál.

Priebeh lekcie

1. Organizačný moment.

11. Úvodný rozhovor.

Pamätajte si, čo sú choroby, aké choroby poznáme. (Priveďte deti k záveru, že alkoholizmus je tiež choroba; existujú dokonca aj špeciálni lekári, ktorí ju liečia.)

111. Hlavná časť.

Diskusia k otázkam:

Postoj k osobe s alkoholizmom;

Ako alkoholizmus ovplyvňuje vzhľad človeka?

Môže byť človek s alkoholizmom prezident, športovec, astronaut, filmová hviezda, modelka?

Môže osoba s alkoholizmom riadiť auto, plávať, jazdiť na lodi atď.

Dajte deťom čiernobiele obliečky s portrétom alkoholika a vyzvite ich, aby si ich vyfarbili.

Vonkajšie znaky intoxikovaného človeka.

Prvá vec, ktorá upúta pozornosť, je oblečenie. Gombíky môžu byť rozopnuté a šatka alebo kravata môžu visieť. Môžete ľahko zistiť miesta oblečenia, ktoré sú niečím zašpinené. Chôdza je neistá, vrávoravá. Pohyby paží sú rozsiahle, najmä ak sú oživené konverzáciou. Farba pokožky tváre je veľmi charakteristická. Na jednej strane (pri intoxikácii alkoholom alebo hašišom) sa tvár stáva jasne červenou, fialovou. Lesk očí je výrazný, zreničky sú rozšírené. Pri iných typoch intoxikácie môže byť pleť bledá, so zemitým odtieňom a oči môžu byť matné a vpadnuté. Osamelý človek sa vždy nudí. Charakteristické pokusy o niečom hovoriť, komunikovať. Reč je nesúvislá, hmlistá, často omamná

človek prerušuje ostatných, snaží sa presadiť svoje vlastné úsudky. Prakticky neprijíma kritiku, negatívne reaguje na komentáre, rád sa zapája do kontroverzných tém, často otravuje

Ľudia v doprave, v radoch. Aj zdanlivo „tichý“, intoxikovaný človek je nebezpečný, pretože náhodná reakcia môže vyústiť do prudkej agresívnej reakcie s výrazným nebezpečným použitím fyzickej sily. Najčastejším typom priestupkov spôsobených opitosťou sú domáce konflikty a požiare spôsobené neuhasenými ohorkami cigariet.

Neodpovedajte na navrhované rozhovory, hádky, nezúčastňujte sa hier s intoxikovaným, a aby ste ho neurazili odmietnutím, vzdiaľte sa bez vysvetlenia, odíďte a dokonca, ak pocítite nebezpečenstvo, utečte;

Nemôžete sedieť vedľa neho vo verejnej doprave;

V žiadnom prípade nesadajte do auta, ak existuje podozrenie, že vodič nie je kvôli niečomu on sám (aj keď je to niekto, koho poznáte).

Závery:

Ľudia nemajú zlé návyky: fajčenie, pitie vodky, užívanie drog, to všetko je choroba.

V živote sa to často stáva takto: po vyfajčení jedinej cigarety alebo dokonca po „šúchaní“ tabakového dymu sa ľudia nepozorovane zapájajú do fajčenia. Toto je tabakizmus.

Podobne od prvého pohára vodky sa môžete stať pacientom s ALKOHOLIZMOM na celý život, samozrejme, nie hneď, ale „od pohára do pohára“.

Niekto potrebuje na to, aby sa stal alkoholikom 20 rokov, iný 5 rokov a niekomu stačia 2 mesiace. Preto je lepšie neriskovať a neskúšať.

IV. Zhrnutie lekcie.

Chcete byť chorý (vrátane alkoholizmu)? Nakreslite plagát na tému „Ako sa cítite o osobe, ktorá neustále pije alkohol?