Charakteristika postáv a nosov karasa. Lekcia literárneho čítania "N. Nosov "Karasik"

Sekcie: Základná škola

Ciele lekcie:

  • aktualizovať vedomosti žiakov o dielach N. Nosova, príbehoch jeho hrdinov, naučiť ich analyzovať text;
  • podporovať rozvoj súvislej reči a plynulého čítania;
  • podporovať kultúru vzťahov medzi rovesníkmi;
  • rozvíjať schopnosť vnímať detskú literatúru;
  • vzbudiť lásku a záujem o štúdium ruskej literatúry.

Formulár UUD:

  • Osobné: hodnotiť životné situácie a činy postáv v literárnych textoch.
  • R regulačné: určiť a sformulovať cieľ na hodine s pomocou učiteľa; naplánujte svoju činnosť v súlade s úlohou; vykonať potrebné úpravy akcie po jej ukončení na základe jej posúdenia a s prihliadnutím na povahu zistených chýb.
  • Komunikácia: podieľať sa na dialógu v triede a v životných situáciách.
  • Poznávacie: priblížiť tvorbu detských spisovateľov, rozšíriť čitateľský obzor mladších školákov. Odpovedzte na jednoduché otázky učiteľa, nájdite potrebné informácie v učebnici.

Plánované výsledky:

Predmet: práca s textom (určenie hlavnej myšlienky, sledu udalostí, vytvorenie ich vzťahu), korelácia ilustrácií s textom, tvorba textu na základe ilustrácií, výber kľúčových slov, ktoré vám umožnia vytvoriť si vlastný text.

Osobné: pochopiť morálne hodnoty: láska k prírode, zvieratám, malej vlasti, rodičom, úcta k starším, pravidlá vzťahov v spoločnosti.

Metasubjekt:

  • Formulujte učebné ciele hodiny na základe analýzy učebnicového materiálu. (Regulačné UUD).
  • Naplánujte si spolu s učiteľom aktivity na preštudovanie témy hodiny, zhodnoťte svoju prácu na hodine. (Komunikačné UUD).
  • Nájdite v knihe potrebné informácie, odpovedzte na otázky na základe literárneho textu učebnice (Poznávacia UUD).

Úlohy:

  • Pokračujte v zoznámení sa s dielami N. N. Nosova.
  • Formovanie uvedomelého čitateľa, čitateľské zručnosti.
  • Naučte deti premýšľať o tom, čo čítajú; vcítiť sa do postáv príbehu; hodnotiť svoje činy a správanie; naučiť porozumieť hlavnej myšlienke práce.
  • Rozvíjajte pozorovanie, logické myslenie, súvislú reč a schopnosť analyzovať.
  • Pestujte si láskavý postoj ku všetkému živému, čestnosť, pravdovravnosť.
  • Oboznámiť žiakov s čítaním beletrie pre deti.

PRIEBEH VYUČOVANIA

Epigrafom našej lekcie budú slová francúzskeho spisovateľa Antoina de Saint-Exupéryho: „Sme zodpovední za tých, ktorých sme si skrotili.

I. Motivácia k učebným aktivitám

Držme sa spolu za ruky
A usmejme sa na seba.
Nech je dnešok pre nás všetkých
Úspech príde na lekciu!
Vítame hostí
S nimi je nám dvojnásobne teplejšie!
Poprajte nám veľa šťastia
A úspech na začiatok!

II. Kontrola domácich úloh

Doma ste pripravovali prerozprávanie v mene Grey Sheika. (Vypočujte si úryvok)

III. Aktualizácia vedomostí. Sebaurčenie pre činnosť

Dnes pôjdeme navštíviť nových hrdinov.
- Čo budeme ďalej?

Toto je proste super dom!
Je v nej veľa ľudí.
Jeho topánky sú gumené
A jeho jedlo je benzín. (autobus) Snímka 1

Najprv si však pripomeňme pravidlá správania sa v autobuse.

(Pripravení študenti prídu k tabuli.)

1. študent: Ak je voľné miesto, mali by ste si ho okamžite vziať, aby ste neprekážali ostatným okoloidúcim ľuďom. Len si pamätajte: svoje miesta musíte prenechať starším ľuďom, malým deťom a invalidom. Nemôžete behať po chatke a tlačiť kamarátov. Ak autobus náhle zabrzdí, môžete spadnúť a „zhodiť“ iných ľudí. Ak stojíte, držte sa zábradlia. V opačnom prípade vám pri prudkom brzdení hrozia modriny a pomliaždeniny.

2. študent: Nehovorte nahlas ani nekričte. Sú to prejavy nekultúrnosti a zlého správania. Hluk totiž nielenže obťažuje ostatných cestujúcich, ale môže rušiť vodiča a odvádzať ho od práce.

3. študent: Je lepšie sa pripraviť na výstup vopred: musíte sa opýtať ostatných cestujúcich, či vystupujú na vašej zastávke? Presuňte sa bližšie k dverám, ale neschádzajte dole po schodoch - môžu vás privrieť otvárajúce sa dvere.
Keď vodič zastaví autobus a otvorí dvere, vystúpte pokojne, bez rozruchu a zhonu.

4. študent: Vážené dámy a páni! Náš autobus odchádza. Prosím, neopúšťajte ich sedadlo ani rukoväte.

Vypočujte si úryvky a spoznajte diela z nich.

"Raz som sa kúpal v mori," hovorí Mishutka, "a zaútočil na mňa žralok." Udrel som jej päsťou a ona ma chytila ​​za hlavu a uhryzla.
─ Klameš!
─ Nie, naozaj!
─ Prečo si nezomrel?
─ Prečo by som mal zomrieť? Vyplával som na breh a išiel domov.

("Snílci")

Jedného dňa Bobka preliezla plot, zachytila ​​sa o klinec a roztrhla tieto nádherné nohavice. Od frustrácie sa skoro rozplakal, čo najrýchlejšie išiel domov a začal prosiť mamu, aby to zašila.
Mama sa nahnevala:
- Prelezieš ploty, roztrhneš si nohavice a ja ich musím zašiť

("náplasť")

Jedného dňa vzal Pavlík Kotka so sebou k rieke na ryby. Ale v ten deň mali smolu: ryby vôbec nehryzli. Ale keď sa vrátili, vyliezli do záhrady JZD a naplnili si vrecká plné uhoriek. Všimol si ich strážca JZD a zapískal na píšťalku.

("uhorky")

"Teraz nasypem trochu piesku a vyleziem naň."
Schmatol preglejku a odviezol sa do domovej izby. Je tam krabica s pieskom. Začal ťahať piesok z krabice do kopca. Kropí sa sám pred sebou a stúpa stále vyššie. Vyliezol som až na samotný vrchol.

("Na kopci")

Čo spája všetky tieto diela?
- Formulujte tému hodiny. Snímka 2

IV. Práca na téme lekcie

1. Zaradenie do systému vedomostí a opakovanie

So životopisom N. N. Nosova sme sa už zoznámili. Chcem len pripomenúť jeho slová: „Skladanie pre deti je tá najlepšia práca.
Vyžaduje si to veľa vedomostí.
Hlavná vec je láska a rešpekt k nim.
Keď môj syn vyrastal, uvedomil som si, že s deťmi treba zaobchádzať s najväčšou a veľmi vrúcnou úctou.“
- S akým dielom sa dnes zoznámime? Otvorte stranu 128 učebnice.
- O čom by podľa vás mohla byť poviedka s takýmto názvom?
Snímka 3
- Kde nájdeme informácie o karasoch?
- Možno je karas najrozmarnejšia ryba z celej rybej populácie. Práve som kloval a zrazu to bolo prerušené. Stáva sa to aj v období kvitnutia šípky, kedy by podľa všetkého malo byť uhryznutie najaktívnejšie. Hoci je karas nenáročný na výber potravy: zje takmer všetko, čo nájde. A nikto poriadne nevysvetlil, prečo zrazu stráca chuť do jedla.
Domov karasov je časť bahnitého dna, kde si získava potravu pre seba: krvavce, červy a iné drobné živočíchy. Zahrabáva nos a hrabe, vystrkuje chvost. Karas je pomalý, pripútaný k svojej záhrade. Vo vzhľade sa nejasne podobá na kapra. Existujú dva typy: zlatá (žlto-červenkastá farba) a strieborná (biela, s tmavým chrbtom).

V texte sa môžete stretnúť s nasledujúcimi slovami. Pokúste sa vysvetliť ich význam.

2. Práca so slovnou zásobou. Snímky 4-6

Prieduch pod domom – slúži na odvetranie priestoru pod domom.
Nadávať — nadávať
Snuck - rýchlo sa presuňte, aby ste sa niekde schovali
Sneaked - rýchlo sa niekam pošmyknúť, nechať bez povšimnutia, skryť sa; metla.
Flopped - pád so zvukom (zvyčajne do niečoho tekutého)
Chytiť za golier - chytiť za golier, golier alebo zátylok
Stočený - ležať v tvare, pripomínajúci rolku

Máme možnosť vypočuť si úryvok z diela.
- Chcete vedieť celý príbeh? Snímka 7

3. Primárne čítanie textu

Čítanie príbehu žiakmi.

4. Kontrola prvotného vnímania textu

Aké pocity vás naplnili pri čítaní tohto diela? (Smútok, radosť, ľútosť, súcit)
- Do akého žánru zaraďujeme tento typ textu?
- Vymenujte hrdinov príbehu.
- Ako sa karas dostal k Vitalikovi?
- Nájdite v texte popis karasa. (Strieborný, krásny, dobrý, malý)
- Ako vnímal Vitalik ryby spočiatku? (Mal záujem, kŕmil, menil vodu, staral sa)
- Zmenil sa neskôr jeho postoj k rybám? prečo? (Zvykla som si, zabudla som ho nakŕmiť, vymenila)
- Ako to charakterizuje Vitalika?
- Súhlasil Vitalik okamžite s výmenou? Nájdite túto epizódu.
- Prečo sa Vitalik bál priznať, že vymenil karasa za píšťalku?
- Aké pocity prežíval, čo prežíval? (Zmätok, myšlienka, strach, strach, strach)
- O koho mal Vitalik väčšie obavy? (Pre seba. Bál sa, že ho matka potrestá.)
- Prečo si mama myslela, že Murzik zjedol karasa?
- Opíš to. Aké pocity prežíval Vitalik pri večeri? prečo? (Smútok, nechcel nič jesť. Bol naštvaný, že jeho matka potrestá Murzika.)
- Ako vnímal Vitalik Murzika?
- A predsa sa priznal. prečo? (Bál som sa o Murzika)
- Bolo to pre neho ľahké? prečo? (Nemal odvahu)
- Čo sa zmenilo po jeho priznaní? (Okamžite sa rozveselil)
- Prečo?
- Dalo sa problémom predísť? (Hneď povedz pravdu)
- Ako chápete význam slova? Pravda? (Spravodlivosť, čestnosť, len príčina)
- V Ozhegovovom slovníku je pravda spravodlivosť, čestnosť,spravodlivý dôvod, správny spôsob konania a myslenia.
- Aká je hlavná myšlienka príbehu?
- Nájdite v texte vetu, ktorá môže byť odpoveďou na otázku. (Slová mamy: „Len zbabelci sa boja povedať pravdu.“)
- Akú akciu spáchal Seryozha?
- Ako rozumieš prísloviu: Lepšia trpká pravda ako sladká lož.

5. Fyzické cvičenie

Ukáž mi, ako plával karas.
- Ako sa šantil v akváriu, vypúšťal vzduch, potápal sa.
- Ako sa cítil v banke, ukážte mu?

6. Hra „Zapáľte plameň“

- Najlepší priateľ dopravy je semafor. Ale je to aj náš verný priateľ.

Poznať chodca
A poznať vodiča -
Hlavná vec na ceste je semafor!
Vydať sa na cestu bez strachu,
Dozviete sa jeho tipy:
Ak svieti červené svetlo -
Pamätajte, že chodec stojí!
Ak sa rozsvieti žltá -
Vedzte, že čoskoro odídete.
A zelené svetlo svieti -
Choďte smelo - cesta je otvorená!

Chcem skontrolovať, aký si pozorný.
- Zvýšte svetlo požadovanej farby: zelená - áno, žltá - neviem, červená - nie.

1. Vymenil Vitalik karasa za píšťalku? (Áno)
2. Obviňovala mama Seryozhu za zmiznutie karasa? (nie)
3. Dal Seryozha karasa do pohára? (Áno)
4. Bola nádoba priestranná? (nie)
5. Volal sa kocúr Barsik? (nie)
6. Urazil Murzik Vitalik? (nie)

7. Grafický diktát o obsahu

- 1. Dala mama Vitalikovi akvárium so zlatým kaprom? (strieborná)
+ 2. Pozeral sa kocúr Murzik rád na ryby?
+ 3. Vymenil Vitalik karasa za policajnú píšťalku?
+ 4. Bál sa Vitalik priznať mame, že vymenil karasa za píšťalku?
+ 5. Murzik si oddýchol a nechcel ísť do vetracieho otvoru?
- 6. Sedel Vitalik pri obede a jedol s chuťou? (nechcel som nič jesť)
+ 7. Keď mama vyšla, Vitalik si strčil rezeň do vrecka a odniesol ho Murzikovi?
+ 8. Cítil si sa nejako zle pri srdci, pretože oklamal matku?
- 9. Murzik sa vrátil domov a mama ho chcela ľutovať? (Trestať)
+ 10. Priznal sa Vitalik svojej matke, že rybu vymenil za píšťalku?

Štandardná kontrola. Analýza výsledkov.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
- + + + + - + + - +

Ak na ceste vidíte prechod pre chodcov, znamená to prechod.
A autá vás nechajú prejsť, rýchlo napredujete.
Budete si pamätať, ako som si to pamätal;
Že nemôžete nikde prejsť cez cestu!

8. Obnovenie dejovej línie

- Vezmite obálky. Rozložte zebru.

Murzikovo väzenie.
Návrat Murzika.
Mamin darček.
Pocity duše.
Kitty.
Rozhovor s mamou.
spoveď.
Výmena.

(Správna možnosť.)

Mamin darček.
Kitty.
Výmena.
Rozhovor s mamou.
Murzikovo väzenie.
Pocity duše.
Návrat Murzika.
spoveď.

9. Cinquain

Urobme Vitalikovo syncwine. (karta)

10. Práca vo dvojiciach „Gramconstructor“

Teraz ti dám kartičky so slovami a ty z nich urob vetu.

  1. Nevinný človek môže trpieť vaším podvodom .
  2. Ak ste urobili zlú vec, musíte si to priznať.
  3. Keď poviete pravdu, vaša duša sa stane ľahkou.

Napíšte si tieto „zlaté“ slová do svojho srdca.

V. Zhrnutie lekcie. Reflexia

S ktorým dielom N. Nosova ste sa na hodine zoznámili?
-Do ktorej z postáv príbehu ste sa najviac vcítili? prečo?
- Aký človek si myslíš, že z Vitalika vyrastie?
- Prečo sa príbeh volá „Karasik“ a nie „Murzik“ alebo „Vitalik“?
- Aké užitočné ponaučenie ste sa naučili z tohto príbehu?
- V spise je obrázok karasa. Kam to nalepíte?

  • Do akvária - viac takýchto vecí, poučných,
  • Nádoba nie je všetko, zaujímavá
  • Nikde - nepáčilo sa mi to, bola to nuda.

VI. Domáca úloha.

Prerozprávajte blízko textu v mene Murzika alebo Karasika.

Nosov N., príbeh "Karasik"

Žáner: príbehy o deťoch

Hlavné postavy príbehu "Karasik" a ich charakteristiky

  1. Vitalik je dobrý chlapec, ale slabej vôle. Nasleduje vedenie priateľov, bojí sa trestu, zvaľuje vinu na iných. Prizná sa však, keď si uvedomí, že Murzik môže trpieť za svoju vinu.
  2. Seryozha. Vitalikov priateľ. Asertívny, rozhodný, presvedčivý.
  3. matka. Milý, láskavý, chápajúci všetko.
  4. Murzik. Proste mačka, ktorá za nič nemohla.
Plán na prerozprávanie príbehu "Karasik"
  1. Karas strieborný
  2. Murzik
  3. Seryozha presviedča Vitalika
  4. Výmena
  5. Lov karasov
  6. Karasik na novom mieste
  7. Murzikovo obvinenie
  8. Murzik v suteréne
  9. Kotleta pre mačku
  10. Murzik na okne
  11. Lov Murzika
  12. Murzik v akváriu
  13. Vitalikovo priznanie
  14. Odpustenie.
Najkratšie zhrnutie príbehu "Karasik" do čitateľského denníka v 6 vetách
  1. Vitalikovi kúpili karasa, na ktorého sa Murzik veľmi rád pozeral.
  2. Seryozha presvedčil Vitalika, aby vymenil karasa za píšťalku.
  3. Mama rozhodla, že Murzik zjedol karasa a chcela ho potrestať.
  4. Vitalik sa snaží, aby jeho matka nepotrestala Murzika.
  5. Vitalik priznáva, že karasa vymenil za píšťalku.
  6. Mama mu to vyčíta, ale odpustí mu, pretože chlapec sa sám priznal.
Hlavná myšlienka príbehu "Karasik"
Nikdy by ste sa nemali obviňovať na niekoho iného; je lepšie to hneď priznať.

Čo učí príbeh "Karasik"?
Príbeh vás naučí byť úprimný a vedieť niesť zodpovednosť za svoje činy. Učí ťa neobviňovať niekoho iného, ​​učí ťa poslúchať mamu. Naučí vás milovať zvieratá a starať sa o domáce zvieratá. Učí zodpovednosti.

Recenzia príbehu "Karasik"
Tento príbeh sa mi páčil a hlavne jeho koniec. Vitalik sa k činu ešte sám priznal, nemohol sa ľahostajne pozerať na to, ako trestajú nevinného človeka, a preto urobil dobre. Mama mu úplne oprávnene odpustila a som si istý, že Vitalik ju už nikdy nepodvedie.

Príslovia pre príbeh "Karasik"
Kto klame dnes, tomu zajtra neuverí.
Poslušný syn svojich otcov nie je zaťažený príkazmi.
Zbili Foma pre Ereminovu vinu.
Bez pokánia niet odpustenia.
Priznaná chyba je čiastočne napravená.

Prečítajte si zhrnutie, krátke prerozprávanie príbehu "Karasik"
Jedného dňa dala Vitalikova matka Vitalikovi karasa a chlapec mal z ryby veľkú radosť. Bola veľmi krásna a strieborná. Volalo sa to tak - karas striebristý a Vitalik sa veľmi rád pozeral na karasa pri plávaní.
Vitalik mal aj kocúra Murzika, ktorý sa tiež veľmi rád pozeral na karasy, a jeho matka Vitalika neustále upozorňovala, aby sa o rybu lepšie staral, inak ju Murzik zje.
Jedného dňa za ním prišiel Vitalikov priateľ Seryozha. Uvidel karasa a začal žiadať o výmenu ryby za skutočnú policajnú píšťalku. Vitalik sa najprv nechcel zmeniť, pretože karas bol nažive a matka mu zakázala prezliecť sa, ale potom súhlasil.
Chlapci chytili karasa, dali ho do hrnčeka a odniesli do Seryozhy. Tam Seryozha dal karasa do pohára. Karas bol stiesnený v banke a Vitalik sa naňho dlho pozeral.
Potom odišiel domov dúfajúc, že ​​si mama nevšimne, že karas chýba. Ale mama už bola doma a hneď sa pýtala na rybu. Rozhodla sa, že karasa zjedol Murzik a povedala Vitalikovi, aby mačku našiel.
Vitalik vyšiel na dvor a Murzik okamžite vyskočil z vetracieho otvoru v pivnici. Chlapec nechcel, aby sa mačka zasiahla, a zatlačil ju späť do otvoru. Murzik ale opäť vyliezol a potom Vitalik zavrel prieduch tehlou.
Doma mal večeru a obával sa, že Murzik sedí hladný v pivnici. Ukradol rezeň a odniesol ho do pivnice. Murzik tam však nebol.
Keď sa Vitalik vrátil domov, Murzik už sedel na okne a žiadal, aby šiel do izby.
Mama povedala Vitalikovi, aby chytil mačku, a chlapec bežal za Murzikom po celom byte a snažil sa urobiť viac hluku, aby mal Murzik čas ujsť.
Murzik ale náhodou spadol do akvária a chytila ​​ho jeho matka. Až potom Vitalik požiadal, aby Murzika netrestal, a priznal, že to bol on, kto dal karasa Seryozhovi. Mama pochválila chlapca, že sa sám priznal, ale povedala, že to malo byť urobené skôr. Vitalikovi odpustila.
A Murzik sedel mokrý a nešťastný. A Vitalik mu dal rezeň. Murzik zjedol rezeň, sadol si na kolená a mrnčal.

Kresby a ilustrácie k príbehu "Karasik"


Príbeh je o chlapcovi, ktorý sa dostal do problémov, potom dostal chlad, klamal a v dôsledku toho muselo trpieť mačiatko; ale chlapec mačiatko miluje, chápe, že urobil zle, a chce napraviť svoju vinu, zachrániť mačiatko pred trestom. Táto poviedka evokuje more emócií a zážitkov v duši, keď Vitalik pochybuje a podľahne Serjožovmu presviedčaniu, cítite vo Vitalikovej postave nejakú slabosť, v tejto chvíli si myslíte, prečo súhlasil, ale ten, kto nič nerobí, nie je pomýlený. Vitalik vymenil za píšťalku, teraz má píšťalku, ale neprináša radosť, lebo v jeho duši je melanchólia, v duši pochybnosti a obavy, ako sa mamke priznať k tomuto činu.

Spisovateľ nám ukazuje Vitalika ako veľmi úprimného a láskavého, keď sa zo všetkých síl snaží nepustiť mačku domov, ochrániť ho pred trestom a zároveň je opäť jasne vidieť chlapcovo duševné utrpenie. Trápi ho svedomie za to, že oklamal matku a zradil mačku. Keď sa ukáže celá pravda a Vitalikova mama mu odpustí, nosí mačku k radiátoru, ľúbi ho, je mu ho ľúto, akoby ho prosil o odpustenie, že ho skoro postavil. Je tu vidieť chlapcovu láskavosť, úprimnosť a svedomitosť.

Názov „Karasik“ pravdepodobne nebol daný náhodou, pretože práve táto ryba je tvor, kvôli ktorému sa začali Vitalikove emocionálne zážitky, a práve u nej sa začal celý problém.

Pozrime sa na graf. Expozícia. Mama daruje synovi karasa, chlapec sa z darčeka teší, ale nie nadlho, po čase pri kŕmení aj rybu zabudne. Tento moment zohráva úlohu pri predurčení osudu karasa. Ak by ho Seryozha prišiel navštíviť v čase, keď Vitalik prejavil záujem o ryby, potom by všetci zostali rovnakí: Seryozha s píšťalkou, Vitalik so strieborným karasom. A to, čo sa stalo, by sa nestalo.

Dej tohto príbehu sa začína v momente, keď príde na návštevu Vitalikov priateľ Seryozha, uvidí svojho karasa a chce s ním vymeniť skutočnú policajnú píšťalku, ktorú si len tak nekúpite. Vitalik dlho pochybuje, či to má urobiť, pretože matka mu zakazuje sa s kýmkoľvek vymieňať, no nakoniec s výmenou súhlasí, po čom Vitalika začne trápiť svedomie, pretože oklamal matku.

Vývoj pozemku. Vitalik prichádza domov, kde jeho mama už objavila chýbajúcu rybu. Syn sa k svojim činom nepriznáva a všetku vinu zvaľuje na mačku v nádeji, že kým on bude kráčať po ulici, mama na všetko zabudne. Ale on je neoblomný, ona si stojí za svojím, trest musí byť vykonaný s odvolaním sa na skutočnosť, že mačke nebolo ľúto karasa.

Vrcholom sú Vitalikove zosilnené zážitky, na želanie matky ide mačku hľadať a sám ju skrýva. Chlapec mačku ľutuje, nechce, aby bezdôvodne trpel, ale nevie si priznať chybu.

Rozuzlenie zápletky nastáva, keď sa mačka vráti domov a matka ho nakoniec po mnohých pokusoch chytí za golier a chce mu dať lekciu. Vtedy si Vitalik uvedomí, že buď sa prizná a mačku zachráni, alebo ho bude naďalej trápiť svedomie kvôli nespravodlivému trestu. Priznáva, že karasa vymenil za píšťalku, že sa bál matkinho pokarhania. Mama podotkne, že je zbabelec, no aj tak jej synovi odpúšťa len preto, že sa priznal. Chlapec sa pred mačkou cíti previnilo a chce ju uhladiť, tak nechá mačku osušiť a nakŕmi ho rezňom. Mačka je spokojná s tým, čo sa deje, sedí Vitalikovi na kolenách a pradie.

V príbehu Nikolaja Nosova „Karasik“ je hlavnou postavou Vitalik, ktorému jeho matka darovala rybu – Karasik. Mama je tiež hrdinkou tohto diela, rovnako ako Seryozha, Vitalikova priateľka. Vitalik sa s Karasikom nudí a rozhodne sa vymeniť svojho Karasika za Seryozhovu píšťalku. Vitalik mal kocúra Murzika, ktorý je tiež hrdinom tohto príbehu, ktorého Vitalik postavil, pretože povedal mame, že Murzik zjedol jej darček, no potom priznal, že mačku vymenil za píšťalku. Vitalik si uvedomil, že sa mýlil, pretože Murzika miloval a sľúbil svojej matke, že odteraz bude hovoriť len pravdu.

Hlavnou myšlienkou tohto príbehu je uvedomenie si človeka, že nech je pravda akákoľvek, človek ju musí vedieť povedať a nie je hanba priznať si chyby. Je lepšie napraviť všetko včas, ako neskôr ľutovať, pretože ste sa o to nepokúsili. Lož bude človeka trápiť, bude sa musieť priznať, pretože mu svedomie nedovolí mlčať. Keď si uvedomíte svoju chybu, nie je hanba si ju priznať.

Nosov „Karasik“: kto sú hlavné postavy, aká je hlavná myšlienka?

V tomto príbehu by som chcel vyzdvihnúť dve hlavné postavy, Vitalika a Seryozhu.

Sú dvaja kamaráti. Vitalikova matka mu dala rybu Karasik. Bohužiaľ, po chvíli Vitalik vymenil rybu svojmu priateľovi Seryozhovi za píšťalku. Vitalikova matka obvinila, že ryba zmizla vinou mačky Murzik, že ju zjedol. Vitalik mačku bránil, ale nikdy nepovedal pravdu. Po chvíli sa odhalil Vitalikov podvod a jeho matka zistila pravdu.

Hlavnou myšlienkou diela je, že nie je potrebné klamať, bez ohľadu na to, skôr či neskôr sa lož odhalí.

Musíte byť úprimní.

V Nosovovom príbehu „Karasik“ je niekoľko hrdinov, ale hlavným je chlapec Vitalik, ktorý sa stal majiteľom rýb. Karasika mu dala jeho matka a práve ona je hrdinkou príbehu, no ryby ho čoskoro začali nudiť.

Jedného dňa prišiel Vitalika navštíviť jeho priateľ Seryozha, tiež hrdina príbehu. Navrhol chlapcovi, aby vymenil karasa za píšťalku, čo chlapi urobili. Vo Vitalikovom dome žil ďalší maznáčik - mačka Murzik, ktorú možno tiež považovať za jedného z hrdinov príbehu.

Vitalik povedal svojej matke, že mačka zjedla karasa, ale podvod bol čoskoro odhalený. Chlapec sa musel ospravedlniť a priznať, že vymenil matkin darček za píšťalku. Treba poznamenať, že chlapec Murzika miloval, a tak sa ho snažil zachrániť pred trestom. Vitalik si uvedomil svoju vinu a pevne sľúbil matke, že odteraz bude hovoriť len pravdu.

hlavný nápad Príbeh je taký, že pravda vždy zvíťazí a podvod vedie k odhaleniu. Príbeh nás učí, že nemôžeme klamať, musíme si úprimne priznať svoje previnenia. Je oveľa jednoduchšie byť úprimný, pretože klamstvo je vždy spojené s ťažkosťami. Ak ste úprimní, vaše svedomie vás nebude mučiť a nebudete musieť so strachom čakať na objav.

Tatyana Blinová
Zhrnutie GCD o beletrii v strednej skupine. Čítanie príbehu „Karasik“ od N. Nosova

Téma GCD Čítanie príbehu N. Nosová« Karasik»

Úlohy GCD

« Čítanie beletrie» : dať deťom predstavy o morálnej stránke medziľudských vzťahov, na základe činov detských hrdinov, obrazov fikcia. Rozvíjajte schopnosť rozumne hodnotiť svoje činy a činy iných.

"socializácia": oboznámenie sa so základnými všeobecne uznávanými normami a pravidlami vzťahov s rovesníkmi a dospelými (vrátane morálky);

"komunikácia": rozvíjať zručnosť obraznej a súvislej reči pomocou prísloví, prísloví a porovnávacích fráz. Aktivujte detskú slovnú zásobu pojmov: pravda, čestnosť, nepravda, nečestnosť, lož,

« Umelecká tvorivosť» : rozvíjať schopnosť sprostredkovať dej diela v kresbe.

Potrebné vybavenie a materiály

Materiál: portrét N. Nosová, príbeh N. Nosová« Karasik» , knihy, ilustrácie príbehov"uhorky", "Živý klobúk", "náplasť", farebný papier, fixky, farby.

Čítanie a diskusia o príbehoch N. Nosová"snílci", "uhorky", "Živý klobúk", "náplasť".

Učenie sa prísloví, porekadiel, vysvetľovanie ich významu.

Slovné hry "Dobrý zlý", "Hádaj náladu", "Fakt alebo rozprávka?"

Etapy GCD

Učiteľ prináša portrét N. Nosová.

Otázky pre deti: Kto vie, koho je to portrét? Aké diela napísal N.? Nošov? Kto sú hlavné postavy všetkých diel?

Učiteľ zoznámi deti s hrdinom príbeh N. Nosová« Karasik» .

Učiteľ číta príslovie "Dobrým skutkom je povedať pravdu smelo".

Otázky pre deti: Ako rozumieš prísloviu? Hovoríš vždy pravdu? Je ťažké povedať pravdu? Čo sa môže stať, ak nepoviete pravdu?

Zovšeobecnenie. Vždy musíte hovoriť pravdu, bez ohľadu na to, aká trpká môže byť, nemôžete nič skrývať.

Učiteľ číta príbeh N. Nosová« Karasik» .

Fizminutka

Posaďte sa.

Raz si sadli, dvakrát vstali.

Všetci zdvihli ruky hore.

Sadli si, postavili sa, sadli si, postavili sa.

Akoby sa z nich stali Vanka-vstanka.

A potom začali cválať.

Ako moja elastická loptička.

Otázky pre deti: Kto je hlavná postava príbeh? Koľkým z vás bolo Pavlíka ľúto? prečo? A komu nebolo ľúto Pavlíka? prečo? Prečo sa podľa vás Pavlík k svojim činom hneď nepriznal? Kedy povedal Pavlík pravdu? Myslíte si, že bolo pre neho ťažké priznať sa? Prečo Pavlík nezvalil vinu na mačku? Čo môžete zavolať (opísať) chlapec? Čo môžete povedať o chlapcovej matke?

Učiteľ vyzve deti, aby si zapamätali príslovia, výroky o čestnosti, pravdivosť:

Pravda nehorí v ohni.

Z pravdy ma bolia oči.

Klamstvá nerobia človeka krásnym.

Otázky pre deti: Ako sa nazývajú ľudia, ktorí podvádzajú? Aké vlastnosti potešia dospelých a deti?

Učiteľ číta báseň:

„Bez ohľadu na to, čo robíš zle, nauč sa odpovedať.

Každý sa musí smelo zodpovedať za svoje činy.

Zovšeobecnenie. Existuje pravidlo, ktoré nás učí byť zodpovedným za svoje správanie a musíme ho dodržiavať.

Kreatívna činnosť

Učiteľ ponúka, že z toho nakreslí zápletku príbeh, ktorú si deti najviac pamätajú.

Reflexia Príbehy deti o svojich kresbách.